شبکه اطلاع رسانی کاسب امین

نظرسنجی

نظر شما درباره استفاده از پیام رسان های داخلی چیست؟

دبیرکل جمعیت دانشجویی حقوق بشر اسلامی در یادداشتی ، تاملی از دید حقوق بشر بر انتخابات آمریکا نهاده است که میتوانید در ادامه، این یادداشت را مطالعه نمایید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی کاسب امین از گرگان؛ "امین اسدی" دبیرکل جمعیت دانشجویی حقوق بشر اسلامی در یادداشتی از نقش حقوق بشر در انتخابات آمریکا بکار برده است.

وی در این یادداشت می نویسد، فارغ از تحولات و بازتاب های مزبور، پیروزی ترامپ را شاید خدمتی ناخواسته به ملتهای دیگر محسوب کرد .

چرائی این امر به طور خلاصه بدین شرح است :

از دیر باز آمریکائی ها تلاش وافری داشته اند تا کشور خود را مهد آزادی، رعایت حقوق بشر، توسعه و پیشرفت و خلاصه بهشت روی زمین معرفی کنند آن گونه که مردمان دیگر کشورها همواره آرزوی عزیمت به این بهشت موصوف را در سر بپرورانند . اگر اتفاق کنونی در انتخابات آمریکا نمی افتاد در واقع همان فضای معرفی آمریکا به عنوان محور پیشبرد حقوق بشرادامه می یافت و بسیاری از مخاطبان، تناقض های رفتاری سیاستمداران آمریکائی را نمی دیدند و سیاست خودباختگی و شیفته سازی ملتها بسوی آمریکا ادامه می یافت اما با روی کار آمدن فردی که آشکارا علیه ارزشهای انسانی سخن گفت و حتی نسبت به توافق نامه پاریس در مورد تغییرات آب و هوائی که به محیط زیست جامعه بشری مربوط میشود نیزموضع منفی اتخاذ نمود و با افتخار نژاد پرستانه به اقلیتها و مهاجران و مسلمانان تاخت و سخن از ساخت دیوار بین آمریکا و مکزیک را مطرح کرد که مبادا مهاجران به این کشور وارد شوند، جهانیان دریافتند که روحیه هفت تیرکشی و وحشی گری های رایج در کُشتی کج آمریکا فقط در فیلم های هالیوود و  محیط های خاص این کشور جریان ندارد بلکه باور عمیق به همه اینها و گزارشات متعدد سو استفاده یک فرد از زنان نه تنها در آمریکا او را مطرود و منزوی نمیکند بلکه می تواند این قدر جذابیت ایجاد نماید که فرد نماد این رفتارها را رئیس جمهور سازد !

در این وضعیت ملتهای مختلف سعی بیشتری می کنند که قدر نعمتهای خود را بدانند و تلاش کنند تا مبتنی بر ارزشهای انسانی و ظرفیت های بومی توانائیهای خود را افزایش دهند و هیچگاه در مقابل زرق و برق جوامع دیگر از جمله آمریکا دچار خودباختگی نشوند.
به عبارت دیگر، چهره بزک کرده و تزئین شده جامعه ای که طی چند دهه گذشته همواره آرمانشهر بشر معاصر معرفی شده است کنار رفت و واقعیات این جامعه بیشتر نمایان شد آن گونه که شهروندان  متعددی از این کشور هم اینک عزم مهاجرت به کشورهای دیگر دارند یا سرخورده بیزار از مشارکت در اداره امور جامعه آمریکا هستند.

از فردای شروع کار ترامپ دو وضعیت قابل تصور است:

یکی اینکه وی و تیم همراه ناچارا  از شعارهای انتخاباتی فاصله گرفته و به حقوق انسانی احترام گذارند و حقوق ملتها را نقض نکنند  و خطاهای گذشته سیستمی که بنیادین بدان تاخته اند را جبران کنند که این یک دستاورد برای جامعه بشری است و حالت دیگر اینکه همان راهی که در دوره تبلیغات ریاست جمهوری مطرح شد را در پیش گیرند و فضائی فراهم آورند که  روز به روز مردم جهان از سبک آمریکائی  اداره امور جامعه بشری فاصله گیرند و  آنرا برای زیست جامعه بشری خطرناک و منفور تلقی کنند. این حالت نیز مقدمه قدرتمند تر شدن سایر جوامع و تقویت قطب های متعدد قدرت در جهان و کمک به توزیع عادلانه متغیرهای پیشرفت و توسعه در مناطق مختلف دنیا و باروری الگوهای متنوع اداره جامعه با رعایت حقوق انسانها و ارزشهای متعالی اخلاقی خواهد بود.

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید