شبکه اطلاع رسانی کاسب امین

نظرسنجی

نظر شما درباره استفاده از پیام رسان های داخلی چیست؟

رییس خانه صنعت، معدن و تجارت استان گلستان در یادداشتی به "بودجه‌ریزی نفتی و اقتصاد ماروپله‌ای" پرداخته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی کاسب امین از گرگان، "رمضان بهرامی" رییس خانه صنعت، معدن و تجارت استان گلستان در یادداشتی تحت عنوان" بودجه نفتی و اقتصاد مارپله ای" پرداخته است که در ادامه نیز میتوانید آن را مطالعه نمایید.

دولت در سال ۹۵ به وسیله نفت توانست رشد اقتصادی را افزایش دهد اما در سال آینده از این ابزار کمتر می‌تواند بهره ببرد. با این وجود بودجه سال۹۶ متکی بر نفت تدوین و پیش‌بینی‌ها نیز بر همین اساس انجامـ شده است اما با توجه به شرایط جهانی بعید است که این رقمـ محقق شود. دولت با امید به این موضوع هزینه‌های بودجه را نیز بالـا در نظر گرفته که به طور قطع در سال آینده با کسری بودجه مواجه خواهد شد و همچون سال‌های گذشته دست به استقراض خواهد زد. دولت‌ها همواره براساس واقعیت‌ها بودجه‌ریزی انجامـ نمی‌دهند به همین دلیل برای تحقق هدف‌های تعیین‌شده همواره با مشکل مواجه می‌شوند.

رشد اقتصادی سال ۹۵ متکی بر نفت محقق شده و بخش خصوصی سهمـ بسیار اندکی در رشد اقتصادی داشته است. بودجه‌ریزی براساس نفت همچون بازی ماروپله به شانس متکی است و با کوچکترین اتفاق جهانی ممکن است تمامـ معادلـات به همـ بریزد. زمانی که اساس اقتصاد بر پایه نفت تعریف شود ریسک اقتصادی بالـا خواهد رفت و رشد اقتصادی نیز پایدار نخواهد بود. از سوی دیگر رشد اقتصادی حاصل از نفت نتیجه چندانی برای بخش خصوصی نخواهد داشت و اقتصاد دولتی تقویت می‌شود.

بودجه‌ریزی دولت باید براساس فعالیت بخش خصوصی تعریف شود. در این شرایط اقتصاد مقاومتی محقق می‌شود و تاثیرپذیری اقتصاد از شرایط بیرونی کاسته خواهد شد. بخش خصوصی مسیر خود را طی خواهد کرد اما این دولت است که باید بستر را برای نقش‌آفرینی بیشتر فراهمـ کند. با بودجه عمرانی که دولت در نظر گرفته و ادامه روند کنونی در صنایع سهمـ بخش خصوصی در رشد اقتصادی سال آینده ناچیز خواهد بود.

در امسال بخش کشاورزی نیز به رشد اقتصادی تاحدودی کمک کرد اما باید دید که این امر به چه قیمتی بوده است. رشد ناشی از کشاورزی زمانی مناسب است که ارزش‌افزوده آن به تمامـ سطوح جامعه برسد. دولت تمرکز خود را در بخش کشاورزی بر دو تا ۳ محصول استراتژیک همچون گندمـ قرار داده اما امروز زیرساخت چندانی در سایر محصولـات وجود ندارد و در سال‌های آینده به‌طور قطع برای تامین محصولـات کشاورزی با مشکل مواجه خواهیمـ شد. دولت باید برنامه‌های شفاف و روشنی برای نوآوری و توسعه در بخش کشاورزی، معدن، صنعت، تجارت و... ارائه کند. با ادامه این روند نمی‌توان شاهد رشد بود. در حال حاضر با رکود موجود در بخش تولید اگر واحدهای تولیدی در پایان سال تولید را متوقف کنند به اندازه ۶ ماه در انبارها کالـا برای تامین نیاز بازار وجود دارد. رشد اقتصادی باید برمبنای کسب و کار عمومی برنامه‌ریزی شود تا تمامـ سطوح جامعه از رشد اقتصادی بهره‌مند شوند. زمانی که رشد اقتصادی ناشی از فعالیت اقتصادی مردمـ باشد درآمد عمومی مردمـ افزایش پیدا می‌کند و بازار نیز رونق می‌گیرد. تولید، صادرات، درآمد عمومی و... زنجیره‌هایی هستند که به یکدیگر تنیده شده و ضعف در یک بخش سایر بخش‌ها را همـ تحت تاثیر قرار می‌دهد درنتیجه دولت برای تحقق رشد اقتصادی که در نظر گرفته راهی جز سرمایه‌گذاری بر بخش صنعت و کشاورزی نخواهد داشت و نمی‌تواند روی نفت حساب باز کند.

نویسنده: رمضان بهرامی

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید