شبکه اطلاع رسانی کاسب امین

نظرسنجی

به عملکرد مدیران جهاد کشاورزی گلستان چه نمره ای می دهید؟

عالی - 25%
خوب - 0%
متوسط - 0%
ضعیف - 75%
هیچکدام - 0%

گلستان به‌دلیل همسایگی با کشورهای حوزه سی‌آی‌اس و همچنین وجود مرزهای مشترک با این کشورها دارای موقعیت مناسبی ازنظر دسترسی به بازارهای مختلف است، اما متاسفانه وعده‌های این برنامه هنوز محقق نشده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی کاسب امین از گرگان، "رمضان بهرامی" نایب رییس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران در گفت‌وگو با روزنامه (گسترش تجارت) درباره راه‌اندازی بندر خشک در استان گلستان گفت: در این زمینه باید به اطلـاع برسانیم که فقط کلنگ این پروژه به زمین زده‌ شده و تاکنون هیچ‌گونه اقدامی در این زمینه اجرایی نشده است. ساخت این بندر در مصوبات سفر هیات دولت به استان و افتتاح راه‌آهن ترانزیتی ایران، ترکمنستان و قزاقستان با حضور روسای جمهوری ۳ کشور انجامـ شد و در این طرح پیش‌بینی شد که ۳۵۰ هکتار زمین در منطقه اینچه‌برون واقع در مرز ایران و ترکمنستان برای ایجاد بندر خشک اختصاص داده شود.

وی افزود: گلستان به‌دلیل همسایگی با کشورهای حوزه سی‌آی‌اس و همچنین وجود مرزهای مشترک با این کشورها دارای موقعیت مناسبی ازنظر دسترسی به بازارهای مختلف است، اما متاسفانه وعده‌های این برنامه هنوز محقق نشده است.

"بهرامی" تصریح کرد: با توجه به اینکه راه‌آهن استان در سال‌های گذشته افتتاح‌ شده اما هنوز خدماتی که دراین بخش ارائه می‌شود دارای کاستی‌هایی است، ضمن اینکه فضای فیزیکی آن آماده نیست که این عوامل از مشکلـاتی است که در این زمینه وجود دارد. بنابراین اگر بخواهیم این بندر به‌طور کامل راه‌اندازی شود و مزیت‌های آن شامل بخش‌های مختلف این استان شود، باید بتوانیم زیر ساخت‌های آن را با کمک مسئولـان فراهم کنیم.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان گلستان معتقد است که مسئولـان باید به وعده‌های خود درباره راه‌اندازی بنادر خشک عمل و هر چه زودتر بسترهای ایجاد و توسعه این بنادر را فراهم کنند.

وی با اشاره به اینکه باتوجه به مزیت‌ها و ظرفیت‌هایی که در استان گلستان وجود دارد، دولت باید نگاه ویژه‌ای به توسعه صادرات و واردات استان گلستان داشته باشد، تصریح می‌کند: راه‌اندازی بندر خشک اینچه‌برون می‌تواند یک ظرفیت بزرگ برای صادرات و واردات استان باشد و شرایطی را ایجاد کند که جایگاه استان ارتقا یابد.

"بهرامی" با بیان اینکه گسترش مبادلات تجاری از مهمترین مزایای راه‌اندازی بندر خشک ریلی در اینچه‌برون گلستان است، تاکید می‌کند: وجود مرزهای مشترک گلستان با کشورهای حوزه سی‌آی‌اس موقعیت مناسبی را از لحاظ دسترسی به بازارهای مختلف ایجاد خواهد کرد، همچنین راه‌اندازی طرح بندر خشک اینچه‌برون این منطقه را به‌عنوان یک پایگاه صادرات و واردات تبدیل خواهد کرد که به‌طور حتم نقش مهمی در ایجاد فرصت‌های شغلی و رشد اقتصادی منطقه خواهد داشت.

رییس اتاق بازرگانی گرگان تصریح کرد: دسترسی آسان به شبکه ریلی کشور، قرار داشتن در مسیرهای حمل‌ونقل، قرار داشتن در مسیرهای ارتباطی به بنادر دریایی کشور، نزدیکی به مراکز تولید انبوه کالا و نزدیکی به مناطق ویژه و آزاد اقتصادی کشور از دیگر ویژگی‌های مهم راه‌اندازی بندر خشک اینچه‌برون است.

وی خاطرنشان کرد: کارآیی حمل‌ونقل، بـهـبـود وضعیت زیرساخت‌های مرتبط با حمل‌ونقل، بهبود وضعیت مالی و اقتصادی، افـزایـش سرمایه‌گذاری مستقیمـ کشورهای خارجی و تسـریـع توسعه اقتصادی، از مهمـ‌ترین اهداف راه‌اندازی بندرهای خشک به‌شمار می‌رود.

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید