شبکه اطلاع رسانی کاسب امین

نظرسنجی

به عملکرد مدیران جهاد کشاورزی گلستان چه نمره ای می دهید؟

عالی - 25%
خوب - 0%
متوسط - 0%
ضعیف - 75%
هیچکدام - 0%

یکی از تحلیل گران سیاسی کشور در یادداشتی در باب سهم خواهی اصلاح طلبان از دولت دوازدهم آورده است: "موعد سهم خواهی"، متبادرترین نامی است که برای دو هفته جاری منتهی به  تنفیذ و رای اعتماد به ذهن می رسد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی کاسب امین از گرگان؛ "محمد عبداللهی" تحلیلگر سیاسی کشور در یادداشتی در باب سهم خواهی اصلاح طلبان از دولت دوازدهم آورده است؛ از هفته گذشته، زد وخورد رسانه ای و باج خواهی سیاسی بین نزدیکان روحانی با شورای عالی اصلاح طلبان و عارف بر سر تقسیم غنائم انتخابات بُزکِشی نفس گیری را رقم زده است. وزن کشی و جدال سختی بین دو شقه اصلی اصلاحات (حامیان روحانی) و (حامیان خاتمی) برای سهم وزارتخانه ها و نیز انتخاب شهردار کشمکش های پشت پرده ی بظاهر رفیقان را به عرصه علنی رسانه ها کشانده است.

از یک سو، عارف با بیان اینکه "روحانی مدیون اصلاح طلبان است" و از آن سو، آشنا، کارگزاران، اعتدالیون با متهم کردن اصلاح طلبان به «کاسبی» و سهم خواهی و حتی تهدید عارف به برخورد و اخراج از جریان اصلاحات از زبان زیباکلام!

از یک سوی دیگر، انتقادات به دستبوسی آشنا بر دستان آیت الله جنتی و از آن سو علم کردن فعالیت های اقتصادی سوال برانگیز پسر عارف و لیست امیدی که رئیس دفتر عارف را بدون تخصص و با تحصیلات مامایی وارد شورای شهر کرده است!

اما محتمل ترین آرایش تقسیم غنائم چگونه خواهد بود؟

واقعیت آن است که روحانی حس میکند دیگر کمتر به اصلاح طلبان نیاز دارد و در صدد است بصورت تدریجی از زیاده خواهی های آنها بکاهد. او رای 4 ساله خود را گرفته و سهم دهی به اصلاح طلبان، فقط مانعی بر سر راه او و نزدیکانش خواهد بود. کما اینکه بزرگترین ضربه ها را در دولت یازدهم از عناصر اصلاح طلب کابینه خود همچون آخوندی و آشتیانی و ربیعی و ابتکار خورده است. بنابراین بنظر می رسد او به سهم اقلّی از اصلاح طلبان در کابینه اکتفا خواهد کرد و با استراتژی یکی به نعل یکی به تخته سعی در خلاص شدن تدریجی از لایه سهم خواه افراطی جریان اصلاحات دارد.

روحانی در این 4 سال تلاش خواهد کرد جای خالی هاشمی را پر کند و نه به عنوان چهره ای اصلاح طلب که بعنوان چهره ای فراجناحی و با شنای دائمی بین اصلاح طلبان و اصولگرایان مذبذبی همچون لاریجانی و باهنر، پوست تازه ای بیندازد. گمان او این است که گرچه نمیتواند خاتمی دوم باشد، اما هاشمی ثانی امری دست نیافتنی نیست!

اما در شهرداری، لیست برآمده شورای شهر لیست بسته شده بدست شورای عالی اصلاح طلبان است. با این حال، کارگزاران با مطرح کردن چهره های خود نظیر نجفی و مرعشی، درصددند شهرداری را هم از آن خود کنند.

بعید است اعتدالیون و کارگزاران در شهرداری موفق شوند و بر گزینه خاتمی فائق آیند مگر اینکه یک وزارتخانه کلیدی همچون وزارت کشور که برای انتخابات 1400 برای آنها حیاتی است را با شهردار مورد نظر خود تاخت بزنند.

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید