شبکه اطلاع رسانی کاسب امین

نظرسنجی

نظر شما درباره استفاده از پیام رسان های داخلی چیست؟

بهتر از پیام رسان های خارجی است - 50%
اطلاعات شخصی به سرقت نمیرود - 0%
حمایت از تولید ایرانی است - 0%
بهتر از از پیام رسان های خارجی استفاده شود - 37.5%
دولت باید از پیام رسان های داخلی حمایت کند - 12.5%

یکی از فعالان سیاسی کشور در باب تحریمهای جامع آمریکا علیه کشور ایران یادداشتی را مورد توجه قرار داده است که میتوان چند نکته را از این یادداشت بدست آورد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی کاسب امین از گرگان؛" محمد عبدالهی " از فعالان سیاسی کشور در یادداشتی به نکات مادر تحریم ها پرداخته است.

وی در این یادداشت آورده است؛

* «طرح جامع تحریمهای جدید علیه ایران» «CIDA» بی سابقه ترین تحریم های آمریکا پس از برجام است که با اکثریت قاطع (419 رأی موافق و سه رأی مخالف) در مجلس نمایندگان آمریکا تصویب شد. «پاول رایان» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا این تحریمها را «یکی از جامع‌ترین بسته‌های تحریمی در طول تاریخ» توصیف کرده.

* تحریمهای جامع نشان میدهد استراتژی تحریم همچنان راهبرد اصلی آمریکا برای تضعیف ایران است. چرا که تجربه هسته ای نشان میدهد «تحریم + مذاکره» آسانترین راه برای وادادگی و عقب نشینی ایران بوده است.

* این طرح، تحریم‌های جدیدی علیه تسلیحات متعارف، سپاه، نیروی قدس، حقوق_بشر و صنعت موشکی وضع کرده؛ قرار دادن نهادهای نظامی در لیست تحریم، نقض آشکار قوانین بین‌المللی و حق برابری حاکمیت هاست که ایران میتواند علیه این موضوع به دادگاههای بین المللی شکایت کند. برخلاف تحریمهای هسته ای یا حتی حقوق بشری، هیچ مرجع بین‌المللی وجود ندارد که کشوری را از تولید یا تهیه تسلیحات نظامی منع کند.

* آیا تحریم های جدید نقض برجام است؟ بله. طبق بندهای ۲۶ و ۲۹ برجام  هر گونه مصوبه و اقدام اتحادیه اروپا یا امریکا که تاثیر منفی بر عادی سازی تجاری با ایران داشته باشد ممنوع است. این تحریمها علاوه بر نقض آشکار برجام، قطعنامه ۲۲۳۱ را نیز آشکارا نقض می‌کند.

* تهدیدها و تحریم های اخیر علیه ایران بسیار مشابه تحریم های هسته ای است، اما با عنوانی دیگر. این بدین معناست که مذاکره با کدخدا هرگز نتوانسته سایه تحریم را از کشور بردارد، بلکه عامل و محرک تحریم بیشتر نیز شده است. افکار عمومی باید این تجربه چندبار آزموده را بپذیرد که هرگز نخواهد توانست با آمریکا به صلح و صفا برسد مگر آنکه یک لیبی یا افغانستان یا عربستان دائم در حال دوشیدن شود.

* در این تحریمها علاوه بر دیگر نهادها، بر سپاه و نیروهای دفاعی ایران تمرکز بیشتری شده است. هدف این امر، علاوه بر تضعیف بیرونی سپاه، ایجاد نوعی شکاف در حاکمیت هم هست. این تحریمها، پاسخ آمریکا به کدهایی است که روحانی و اصلاح طلبان علیه سپاه فرستادند.. مانور موشکی در آستانه برجام، دولت باتفنگ و...

** راه حل چیست؟

دولت روحانی تاکنون درباره نقض متعدد برجام، سیاست "صبر و مدارا" و حتی به "توجیه" (به تعبیر افواه عمومی "ماله کشی") اتخاذ کرده است. ادامه این سیاست و عدم برخورد قاطع و جدی با عهدشکنی، تنها آمریکایی ها را برای تحریمهای سختتر مصمم تر میکند. دولت روحانی، همچنان باید تعهد لسانی خود به برجام را ابراز کند ولی از همه سازوکارهای اندکی که در برجام برای مقابله با نقض عهد، تمهید شده باید کمال بهره را ببرد. تست ماهواره بر سیمرغ توسط سپاه، قدم بسیار مناسبی برای مقابله به مثل با آمریکایی ها بود، که تناقض آشکاری با متن برجام ندارد.

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید