روابط عمومی شرکت گاز گلستان

مدیر شرکت مامسا گفت: این شرکت علیرغم پیشرفت فیزیکی 30 درصدی ، 75 هکتار مزرعه آماده آبگیری دارد اما دولت به وظیفه خود که تامین آب با ایجاد کانال بوده عمل نکرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی کاسب امین از گرگان؛ ساعت 9 صبح روز یکشنبه 16 آبان سه دستگاه تاکسی پژو 405 زردرنگ خبرنگاران استان را به سمت مجتمع تولید میگوی گمیشان بردند . قرار بود در این تور خبری یک روزه با مهندس باقری سرمایه گذار لاین 2 پرورش میگوی گمیشان و مدیر شرکت مامسا از نزدیک فعالیتهای این شرکت را بررسی و میزان کار انجام شده را از نزدیک ببینیم.

بعد از گذشتن از شهرهای آق قلا و گمیشان وطی مسافتی نزدیک به 1 و نیم ساعت به مجتمع پرورش میگوی گمیشان رسیدیم ، مهندس باقری با پژو 206 گل آلودش به سراغ ما آمد و طی مسیرهای بعدی که خاکی و گل آلود بود ، نوید یک روز جالب برای خبرنگاران را می داد.

اراضی قطعه بندی شده و لوله کشی در کانال ها از دور مشخص بود و اینکه تعدادی از ماموران اداره برق نیز در حال نصب ترانس برق بودند ، مسیر را طی کردیم تا به یک کانال بزرگ آب که قرار بود آب دریای خزر را به مجتمع تولید میگو برساند ، رسیدیم .

نوید باقری مدیر شرکت مامسا در جمع خبرنگاران اظهار کرد : مجتمع پرورش میگو گمیشان در 4 لاین یک هزار هکتاری در حال جرا است و 25 مزرعه 20 هکتاری  معادل 500 هکتار آن به بهره‎برداری رسیده است. شرکت ما یعنی مامسا مخفف مجتمع آبزی پروری مروارید سفید آشوراده  است که  قرار بود ابتدا 18 مزرعه 20 هکتاری داشته باشیم که در ادامه به 15 مزرعه 25 هکتاری تبدیل شد.


001

 

باقری با اشاره به اینکه این مجتمع 500 هکتاری توان تولید یک هزار تن میگو بر اساس دانش بومی را دارد، افزود: از 7 سال پیش کار ثبت شرکت و گرفتن مجوزها را شروع کردیم تا اینکه دو سال پیش زمین را به ما تحویل دادند و تا به امروز نیز تنها 30 درصد پیشرفت فیزیکی داشتیم.

وی تصریح کرد: ما شرکتی بودیم که تمام سرمایه را از خودمان روی این پروژه گذاشتیم و حتی یک ریال هم از بودجه دولتی یا وام استفاده نکردیم اما دولت در اجرای تعهد خود که تامین زیرساختها و ایجاد کانال جهت انتقال آب و ابگیری حوضچه ها بود هنوز به تعهد خود عمل نکرده و کار ما به همین دلیل کند و گاها متوقف می شود.

باقری اضافه کرد: همین الان 75 هکتار از اراضی تحت نظر ما دارای سیستم آب رسانی و تجهیزات لازم برای آبگیری است و اگر دولت آب را برساند همین الان آبگیری خواهد شد ضمن اینکه تا اردیبهشت ماه نیز 200 هکتار دیگر آماده می شود اما چون آب نیست و کانالها ایجاد نشده اند کار ما مانده است.

وی با بیان اینکه تازه سه ماه پیش نام شرکای خود در کانال(شیلاوران و آقا قل قل) را فهمیده اظهار کرد: متاسفانه اواخر سال قبل به من اخطار خلع ید می دهند در حالی که در همان وقت از من اجاره زمین را می گیرند ، من نمی دانم در حالی که چندین سال با تحمل سختیها و مرارتها در حال اجرای پروژه هستم چرا باید یک سرمایه گذار را با چنین استرس هایی مواجه کنند.

مدیر شرکت مامسا گفت : در سال 88 در شروع کار برآورد ما برای اجرای این پروژه 8 میلیارد تومان بود اما امروز نیاز به 36 میلیارد تومان داریم که تاکنون 7 میلیارد تومان هزینه کردیم و در حال حاضر هر دو هکتار مزرعه پرورش میگو یک نفر را مشغول بکار می کند و از این 500 هکتار 360 هکتار آن مفید برای پرورش میگو می باشد.

نوید باقری که در جمع اصحاب رسانه استان گلستان از جزئیات پرورش میگو در لاین 2 پرورش میگوی گمیشان می گفت ، ادامه داد: در سال گذشته پرورش میگو سود خوبی داشت و 70 درصد تولید میگو به کشورهای خارج مخصوصا اسپانیا صادر می شود و برخی ادعاهای اخیر مبنی بر  خلع ید برخی افراد و جایگزین شدن برخی دیگر ، به دلیل همین تلقین سود بالا و احیانا سودجویی هاست .

002

 

وی یادآور شد: قیمت هر کیلو میگو در حال حاضر 20 هزار تومان است اما ما کیلویی 14 هزار تومان در نظر گرفتیم ضمن اینکه هزینه تمام شده تولید هر کیلو میگو 9 هزار تومان می باشد . از طرفی مرکز تکثیر میگو در شما وجود ندارد و لارو میگو مورد نیاز اینجا از جنوب تامین می شود و دنبال این هستیم که این مرکز را در شمال ایجاد کنیم.

باقری به ظرفیتهای مهم این سایت اشاره کرد و گفت : یک خاصیت مهم این سایت اینست که در ماههای گرم سال می توان میگو و در ماههای سرد سال می توان ماهی برداشت کرد ضمن اینکه در هر مزرعه میگو 25 هکتاری 400 هزار لارو می ریزند که با هوادهی 6 تن و بدون هوادهی 3 تن میگو برداشت می کنند.

وی تاکید کرد: قرارداد اولیه ما 36 ماهه بوده که در اثر اجرای معقول و درست و اجرای تعهدات شرکت تامین می شود و ما در طی دو سال گذشته اقدامات لازم را انجام دادیم و منتظر ماندیم تا دولت به وظیفه خود عمل کند اما متاسفانه امور اراضی فشار می آورد تا ما را خلع ید کند.

باقری گفت : از 4 لاین مجتمع 4 هزار هکتاری گمیشان فقط لاین 1 به بهره برداری رسیده که سال گذشته 1050 تن استحصال داشته است و چشم انداز خوبی برای این مجتمع وجود دارد.

انتهای پیام /

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

عناوین کلی اخبار

dgfgdfg