روابط عمومی شرکت گاز گلستان

افسوس و صدافسوس که علاوه بر نسل جوان گرگان و گلستان، مسوولان و بزرگان این دیار نیز گاه کمترین آشنایی را نیز با چهره های نامی منتسب به این دیار ندارند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی کاسب امین از گرگان؛ دکتر "منوچهر فرهنگ" که از او به عنوان پدر علم اقتصاد ایران نام برده می شود از آن جمله مفاخری است که علیرغم نام بزرگ او در محافل علمی کشور، چندان در دیار خود گرگان شناخته شده نیست.

دکتر منوچهر فرهنگ در سال 1299 خورشیدی و در حالی که تنها دو سال داشت به دلیل شغل پدر از بابل به گرگان آمده و سالهای قابل توجهی از عمرش را در این شهر گذراند و از این رو بود که وی همیشه و همه جا گرگان را به عنوان موطن و خاستگاه خود معرفی میکرد.

وی دارای مدرک دکترای اقتصاد از دانشکده حقوق و علوم اقتصادی پاریس بوده و در طول زندگی پربار خود بیش از ۱۰۰ کتاب اقتصادی ترجمه و تالیف کرده بود.

پژوهشگر و عضو بازنشسته هیئت علمی دانشگاه از ابتدای تاسیس انجمن اقتصاددانان ایران عضو این تشکل بوده و به غیر از سال اول تاسیس انجمن که مسئولیت برعهده دکتر پیرنیا بوده تا آخرین روزهای حیات ریاست انجمن مذکور را برعهده داشت.

در این بین بسیاری از اعضای این انجمن اعتقاد دارند استمرار و پایداری انجمن اقتصاددانان ایران در طول سی و اندی سال عمر خود مرهون مدیریت مناسب دکتر فرهنگ بوده است.

ابتدای سال 88 بود که شاگردان دکتر منوچهر فرهنگ پدر گرگانی علم اقتصاد ایران از مقام علمی وی و سالها تلاش او در جهت گسترش این رشته تجلیل کردند.

در مراسم مذکور که با حضور شاگردان دهه های 40 و 50 استاد منوچهر فرهنگ در  دانشکده های اقتصادی کشور که اکثرا اکنون از استادان صاحب نام اقتصاد ایران هستند برگزار شد، به تلاش های این چهره علمی ایران که در طول دوران تدریس خود هزاران متخصص و استاد و دانشجو را تربیت کرده و صدها کتاب، مقاله و تحقیق علمی را به رشته تحریر درآورده است ارج نهاده شد.

مهندس اسدالله تقوی دبیر این همایش در آن هنگام به خبرنگار «اعتماد» گفت؛ دکتر منوچهر فرهنگ، دین بزرگی به علم اقتصاد ایران دارد. دکتر فرهنگ 90ساله دکترای اقتصاد خود را از فرانسه گرفت. او اولین فردی است که کتاب معروف «نظریه عمومی اشتغال، بهره و پول» جان مینارد کینز را به فارسی ترجمه کرد. این ترجمه در سال 1348 عنوان جایزه بهترین کتاب اقتصادی سال را از آن خود کرد.

در آن مراسم دکتر منوچهر دیهیم، دکتر محمد طبیبیان، دکتر مجتهد، دکتر هاشمی و دکتر رئیس دانا درباره مقام و تاثیر دکتر منوچهر فرهنگ در علم اقتصاد ایران سخنرانی کردند. در پایان مراسم نیز ، لوح تقدیری توسط دکتر فریدون تفضلی به دکتر منوچهر فرهنگ اعطا شد.

دکتر منوچهر فرهنگ در بهمن 88 درگذشت و در قطعه فرهیختگان بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد.

و اینک شعری از دکتر فرهنگ اقتصاددان نامی ایران و غریبه‌ای در موطن خویش گرگان زمین؛ گر پر و بالم شکنی سربکشم بر آسمان/ ور سر و ساقم بزنی، سایه زنم بر آسمان/ بحرم و بحر موج‌زا،ابرم و ابر اوج‌گیر/از پی دانشم روان،وز پی دانشم روان.

پی نوشت: دکتر علی رشیدی رییس اسبق انجمن اقتصاددانان ایران نیز گرگانی و اهل محله سرخواجه این شهر است.

نویسنده: علی نصیبی

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

عناوین کلی اخبار

dgfgdfg