ادوارد اسنودن افشاگری جاسوسی های سایبری دولت امریکا این افشاگری را بزرگترین در نوع خود در طول تاریخ روزنامه نگاری دانسته و موضوع اصلی آن را فساد دانسته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی کاسب امین، رسانه‌های غربی از افشای بیش از ۱۱ میلیون سندِ مالیِ یک شرکت محرمانۀ حقوقی پانامایی خبر داده و مدعی شده‌اند در این اسناد اطلاعات مالی ۷۲ مقام بلندپایۀ جهانی فاش شده است.

این اسناد متعلق به شرکت موساک فونسکا هستند و به «اوراق پانامایی» مشهور شده‌اند. روزنامۀ زوددویچه سایتونگِ آلمان این اسناد را در اختیار کنسرسیوم بین‌المللی روزنامه‌نگاران تحقیقی قرار داده و ۱۰۷ رسانه در ۷۸ کشور این اوراق را مورد بررسی قرار داده‎اند.

روزنامۀ ایندیپندنتِ انگلیس در گزارشی مدعی شد در این اسناد، اطلاعاتی دربارۀ فرار مالیاتی، نقض تحریم‌های بین‌المللی و پولشویی رهبران سابق و فعلی جهان فاش شده است.

براساس این گزارش، در این اسناد اطلاعات مالی مربوط به خانواده و همکاران برخی از قدرتمندترین رهبران جهان ذکر شده است و نام معمر قذافی و حسنی مبارک، دیکتاتورهای سابق لیبی و مصر نیز در آن به چشم می‌خورد.

نواز شریف، نخست وزیر پاکستان، ایاد علاوی، نخست وزیر پیشین عراق و معاون رییس جمهور این کشور، پترو پروشنکو، رییس جمهور اوکراین، علا مبارک، فرزند حسنی مبارک، رئیس جمهور پیشین مصر و زیگموندور گونلاگسون، نخست وزیر ایسلند از جمله افراد دیگری هستند که رسانه‌ها خبر از افشای اسناد مالی آن‌‎ها می‌دهند.

پدر دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس، مقامات هم‌دورۀ وی در حزب محافظه‌کارِ انگلیس و برخی از نمایندگان سابق این حزب در پارلمان نیز از افرادی هستند که اطلاعات مالی‌شان افشا شده است.

رسانه‌ها همچنین مدعی شده‌اند اسناد مالی افشا شده از دو متحد نزدیک به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه نشان از پول‌شویی چند میلیارد دلاری این افراد دارد و از اسنادی در ارتباط با بشار اسد، رئیس جمهور سوریه نیز در این اخبار نام برده شده است.

جرارد رایل، مدیر کنسرسیوم بین‌المللی روزنامه‌نگاران به شبکۀ بی.بی.سیِ انگلیس گفت: من تصور می‌کنم با توجه به گستردگی این اسناد، این بزرگ‌ترین ضربه به فعالیت‌های پناهگاه‌های مالیاتی جهان باشد.

هویت منبعی که اسناد فعالیت روزانۀ شرکت موساک فونسکا در طول ۴۰ سال گذشته را در اختیار رسانه‌ها قرار داده است، افشا نشده است.روزنامه هاآرتص نیز اعلام کرد اسامی حدود ۶۰۰ شرکت اسرائیلی و ۸۵۰ سرمایه‌گذاراسرائیلی در اسناد "اوراق پاناما" موجود است.

در فهرست مشتری‌های این شرکت نام لیونل مسی، ستاره آرژانتینی دنیای فوتبال و حتی نام خوان پدرو دامیانی از اروگوئه، یکی از اعضای هیئت بررسی تخلفات مالی فیفا نیز به چشم می‌خورد.

روسای باندهای قاچاق مواد مخدر هم مشتری این شرکت هستند و شماری از نهادهای مالی بین‌المللی از جمله برخی بانک‌های آلمانی در این شبکه پولشویی دست دارند.

براساس اسناد منتشر شده سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان در دو مرحله اموالی را به صورت استقراضی به شرکت ورس دیفیلوبمنت کورب و انرو از زیر مجموعه های شرکت مذکور داده است. قرض شرکت ورس ۲۶ میلیون دلار و قرض شرکت انرو ۸ میلیون دلار است. این پول‌ها برای خرید منازل گران‌بها در مرکز لندن استفاده شده است.

البته اسناد مذکور ارتباط مستقیم سلمان با این استقراض ها را مشخص نکرده، اما توضیح می‌دهد که این اموال متعلق به وی است. اسناد مذکور همچنین از یک کشتی تفریحی در لندن خبر می‌دهد که استفاده ‌کننده اصلی آن سلمان بن عبدالعزیز است.خلیفه بن زاید رئیس دولت امارات یکی دیگر از قهرمانان سرمایه گذاری در این شرکت های غیر قانونی است. به نظر می‌رسد وی سهام دست کم ۳۰ شرکت را در اختیار داشته که از سوی مؤسسه مذکور در انگلیس تأسیس شده است.

وی همچنین منازل مسکونی و تجاری متعددی در مناطق مرفه لندن در اختیار دارد. اموال او در این شرکت بالغ بر ۱.۷ میلیارد دلار برآورد شده است.اسناد پاناما نشان می‌دهد که سیگموندور گونلاگسون، نخست‌وزیر ایسلند و همسرش در سال ۲۰۰۷ شرکت خارجی وینتریس را خریده‌اند.آقای گونلاگسون سود حاصل از این شرکت را هنگام ورود به پارلمان در سال ۲۰۰۹ اعلام نکرده بود و هشت ماه بعد نیمی از سهام شرکت را به قیمت یک دلار به همسرش فروخته بود.نخست وزیر ایسلند می‌گوید که کارش غیرقانونی نبوده و همسرش از نظر مالی سودی نبرده است.سندی که با امضای آنا سیگورلاگ پالسدوتیر، همسر نخست وزیر ایسلند به تاریخ ۲۰۱۵ منتشر شده، نشان می‌دهد که شرکت خارجی وینترس برای سرمایه‌گذاری میلیون‌ها دلار پول به ارث رسیده، مورد استفاده قرار گرفته است.

سیاستمداران بریتانیایی
روزنامه دیلی‌میل بریتانیا گزارش داده است که در میان اسناد فاش‌شده نام شش عضو از مجلس اعیان بریتانیا و سه عضو سابق مجلس عوام از حزب محافظه‌کار هم به چشم می‌خورد که در گریزگاه‌های مالیاتی در خارج از بریتانیا حساب بانکی داشته‌اند.سه سیاستمدار بریتانیایی که تا کنون نامشان در ارتباط با این اسناد مطرح شده لرد اشکرافت، بارونس شارپلز از مجلس اعیان و مایکل میتز، نماینده سابق پارلمان از حزب محافظه‌کار هستند.

به گزارش روزنامه دیلی‌میل ده‌ها اهداکننده کمک به احزاب سیاسی بریتانیا هم نامشان در اسناد دیده شده است.از دیگر شخصیت‌های عربی مرتبط با این پرونده می‌توان به حمد ین خلیفه آل ثانی امیر سابق قطر و حمد بن جاسم نخست وزیر وی، علی ابو الراغب نخست وزیر اسبق اردن و احمد المیر غنی رئیس‌جمهور اسبق سودان اشاره کرد.فهرست تعدادی از افرادی که در مورد فساد، پولشویی و فرار مالیاتی آنها در این اسناد افشاگری شده به شرح زیر است:الف: رهبران جهان
پادشاه عربستان سعودی / امیر ابوظبی و رییس کشور امارات عربی متحده/ امیر سابق قطر/ نخست وزیر سابق قطر/ نخست وزیر سابق اردن/ رییس جمهور سابق سودان/ نخست وزیر سابق اوکراین/ رییس جهور اوکراین/ رییس جمهور آرژانتین/ نخست وزیر سابق گرجستان/ نخست وزیر ایسلند/ نخست وزیر سابق عراق

اقوام و خویشاوندان رهبران جهان
پدر نخست وزیر انگلیس/ پسر حسنی مبارک رییس جمهور سابق مصر/ منشی شخصی شاه مراکش/ فرزندان نخست وزیر پاکستان/ پسر رییس جمهور سابق غنا/ پسر نخست وزیر مالزی/ دستیار دو رییس جمهور سابق آرژانتین/ پیمانکار محبوب رییس جمهور مکزیک/ خواهر پادشاه سابق اسپانیا/ اعضای درجه اول خانواده رییس جمهور آذربایجان/ دختر نخست وزیر سابق چین/ برخی دوستان رییس جمهور روسیه/ برخی اقوام رییس جمهور سوریه/ برخی اقوام رییس جمهور آفریقای جنوبی/ بیوه دیکتاتور سابق غناج.

برخی سیاستمداران و چهره های مشهور
محمد بن نایف بن عبدالعزیز ولیعهد و وزیر کشور عربستان سعودی/ مایکل میتس عضو پارلمان انگلیس/ محمد مصطفی یکی از چهره های کلیدی تشکیلات خودگردان فلسطیندر این فهرست برخی سیاستمداران فعلی و سابق و اقوام آنها از کشورهای انگلیس،عربستان سعودی، قطر، امارات متحده عربی، الجزایر، آنگولا، آرژانتین، آذربایجان، بلژیک، بلیز، بوتسوانا، برزیل، کامبوج، شیلی، چین، کلمبیا، کنگو، اکوادور، مصر، فنلاند، فرانسه، گرجستان، غنا؛ یونان، گینه، هندوراس، مجارستان، ایسلند، هند، عراق، ایتالیا، اردن، قزاقستان، کنیا، لوکزامبورگ، مالزی، مالت، مکزیک، مراکش، نیجریه، پاکستان، فلسطین، پاناما، پرو، لهستان، پرتغال، روسیه، روآندا، سنگال، آفریقای جنوبی، اسپانیا، سودان، سوییس، سوریه، اوکراین، ونزوئلا و زامبیا وجود دارد.

واکنش‌های جهانی به بزرگترین افشای اسناد مالی
در پی بزرگترین افشای اسناد مالی در تاریخ جهان از سوی یک شرکت محرمانه حقوقی در پاناما، کشورهای مختلف به این موضوع واکنش نشان داده‌اند.

کرملین: پوتین هدف اصلی افشای اسناد پاناما
کرملین روز دوشنبه افشای این اسناد را تلاشی با هدف بی اعتبار کردن ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در آستانه انتخابات توصیف کرده است. دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین گفت: پوتین، روسیه، کشور ما، ثبات ما و انتخابات آتی مهمترین اهداف این افشاگری به ویژه با هدف بی ثبات کردن شرایط است.

وی افزود این اطلاعات هیچ موضوع جدید یا جدی علیه پوتین مطرح نکرده است.

اوکراینی‌ها خواستار استیضاح رئیس جمهوری
رئیس حزب مخالف در اوکراین روز دوشنبه و در پی انتشار این اسناد خواستار استیضاح پترو پروشنکو رئیس جمهوری این کشور شده است.اوله لیاشکو با اشاره به درگیری دولت اوکراین با مخالفان در مناطق شرقی این کشور گفت افتتاح شرکت در کشورهای خارجی درست در زمانی که صدها تن از سربازان اوکراین در درگیری‌ها کشته می‌شوند، نهایت بدبینی به آینده این کشور است.

استقبال فرانسه از افشاگری مالی
فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه ضمن استقبال از افشاگری درباره فرار مالیاتی و پولشویی شرکت‌ها و مقامات کشورهای مختلف، انتشار این اسناد را خبری خوبی برای افزایش درآمدهای مالیاتی عنوان کرد.اولاند گفت: به شما اطمینان می‌دهم زمانی که این اطلاعات منتشر شود، بررسی‌ها آغاز می‌شود و پرونده‌ها در دادگاه‌ها به جریان می‌افتد.

وی افزود: این افشاگری خبری خوبی است زیرا این موضوع درآمدهای مالیاتی از متقلبان را افزایش می‌دهد

ایسلند: نخست وزیر باید استعفا بدهد
پس از آنکه نام نخست وزیر ایسلند و همسرش در اسناد پاناما منتشر شد و آنها متهم به راه اندازی شرکتی خارجی به منظور اختفای میلیون‌ها دلار سرمایه گذاری شدند، مخالفان دولت خواستار استعفای وی شدند.یوهانا سیگورداردوتیر نخست وزیر پیشین ایسلند خواستار استعفای زیگموند دیوید گونالگسون و همسرش در پی افشای پولشویی آنان شده است.همچنین بیش از ۱۶ هزار ایسلندی با امضای طوماری خواستار برکناری نخست وزیر از قدرت شده اند.

در همین حال بسیاری از نهادهای مالی و قضایی کشورهای مختلف جهان اعلام کردند بررسی درباره این اطلاعات را آغاز خواهند کرد.

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

عناوین کلی اخبار

dgfgdfg