دبیرکل جمعیت دانشجویی حقوق بشر اسلامی در خصوص حوادث روی داده در کشمیر گفت: علت بحران كشمير، بدون شک شیطنت انگلیسی هاست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی کاسب امین از گرگان؛ "امین اسدی" دبیرکل جمعیت دانشجویی حقوق بشر اسلامی در خصوص بحران به وجود آمده در کشمیر گفت: هند هنوز که هنوزه  تحت تاثیر انگلستان هست.

وی گفت: زماني كه مسأله تقسيم شبه قاره در سال 1947 ميلادي پيش آمد، در اين تقسيم‌بندي كه عامل آن انگليس بود، خواسته مسلمانان، جدايي از هندوها بود. قرار بود تقسيمي كه در اين منطقه صورت مي گيرد بر اساس دين و مذهب باشد که قبل از استقلال هند، چند ايالت آن، حالت استقلال مانند و خود مختاري داشتند.

اسدی در ادامه افزود: بين اينها كشمير در سر ليست بود و به همراه حيدرآباد اين دو دو شهر را در تقسيمات نياوردند.

دبیرکل جمعیت دانشجویی حقوق بشر اسلامی تصریح کرد: اكثريت جمعيت اين دو ايالت، مسلمانان بودند، اينها را بلاتكليف گذاشتند و قرار بر اين شد كه مردم اين مناطق، بعدا" تصميم بگيرند كه با هند باشند يا پاكستان.

وی گفت: در 1947 ميلادي استقلال پاكستان و يك روز بعد آن، استقلال هند صورت گرفت. پاكستان در آن زمان از لحاظ سياسي، اقتصادي و نظامي كشوري ضعيف بود ولي هند قوي بود."گاندي" زنده بود و "لعل نهرو" هم به عنوان نخست وزير #هند بر سر قدرت بود. آنها سريع "جوناگد" و "حيدرآباد" را به زور اشغال كردند و به خاك هند ضميمه كردند، بدون اينكه از آنها بپرسن به كجا مي‌خواهيد بپيونديد؟

اسدی در ادامه تصریح کرد: وقتي چنين اتفاقي رخ داد در پاكستان حركتي شروع شد و مردم آن منطقه ها و پاكستان با اين كه تجهيزات خاصي نداشتند، اعتراض كردند و با ارتش هند درگير شدند.

دبیرکل جمعیت دانشجویی حقوق بشر اسلامی گفت: در آن زمان كشمير حالت استقلال مانندي داشت. زماني كه مردم پاكستان وارد كشمير شدند و تا نزديكي پايتخت اين منطقه، پيش آمدند، پادشاه كشمير فرار كرد و به دهلي رفت. هند هم همزمان یكي از رهبران سياسي كشمير را كه زنداني بود آزاد كرد. آن شخص را به دهلي آوردند و با او ساخت و پاخت كردند.

وی تصریح کرد: 27 اكتبر 1947 اولين بار ارتش هند وارد كشمير شد و با هواپيما و تجهيزات فراوان يك جنگ تمام عيار راه انداختند. ارتش هند، نيروهاي مردمي پاكستاني را از وادي "كشمير" پاكسازي كردند و تا یكي از شهرهاي كوهستاني  اون منطقه عقب نشاندند. از آنجا به بعد نتوانستند در مقابل مردم كشمير و پاكستاني ها بايستند و نتيجه اين شد كه با مداخله سازمان ملل، آتش بس شد.

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

عناوین کلی اخبار

dgfgdfg