مایکروسافت روز گذشته رسماً اعلام کرد که نرم‌افزار مشهور کدنویسی ویژوال استودیو را برای رایانه‌های مک منتشر شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی کاسب امین از گرگان؛ مدت‌هاست که می‌شنویم مایکروسافت قصد دارد این نرم‌افزار را برای رایانه‌های مک منتشر کند، بنابراین ممکن است بسیاری از توسعه‌دهندگان با شنیدن این خبر چندان شگفت‌زده نشوند اما این یک حرکت بزرگ از سوی مایکروسافت است.

پیش‌تر مایکروسافت، ویژوال استودیو و ابزارهای مرتبط با آن را به صورت انحصاری برای سیستم‌عامل ویندوز عرضه کرده بود اما حالا در نخستین اقدام، آن را برای سیستم‌عامل MacOS نیز منتشر کرده است. مایکروسافت پیش‌تر از توسعه‌دهندگان می‌خواست که اپلیکیشن‌های خود را برای ویندوز توسعه دهند و این در حالی بود که ابزار ویژوال استودیو تنها در انحصار ویندوز بودند.

این تغییر ناگهانی رویکرد مایکروسافت از آن‌جایی شکل گرفت که این شرکت تمرکز خود را بر روی پلتفرم ابری خود معطوف کرد. کارهای برنامه‌نویسی در گذشته می‌توانستند بر بستر سرورهای محلی نیز انجام شوند اما امروزه اوضاع تغییر کرده و دیگر نمی‌توان خود را محدود کرد.

برنامه‌نویسی‌های مهم اکنون بر بستر پلتفرم‌های ابری نظیر اَژور (نام پلتفرم ابری مایکروسافت) و AWS (نام پلتفرم ابری آمازون) انجام می‌شود و این پلتفرم‌های ابری درآمدهای هنگفتی برای شرکتی نظیر مایکروسافت دارند. با تبدیل کردن ویژوال استودیو به یک نرم‌افزار بین پلتفرمی (قابل استفاده در سیستم‌عامل‌های مختلف)، مایکروسافت امیدوار است که کاربران حرفه‌ای بتوانند بر روی هر سیستم‌عاملی که دوست دارند به انجام کار بر روی پروژه‌های خود بپردازند. نرم‌افزار ویژوال استودیو برای سیستم‌عامل مک، بر پایه زامارین استودیو توسعه داده شده است.

این تغییر جدید می‌تواند توسعه‌دهندگان MacOS و آی‌اواس را تشویق کند تا اپلیکیشن‌های خود را برای ویندوز نیز عرضه کنند و دیگر نیازی نباشد که برای توسعه اپلیکیشن ویندوزی حتماً یک رایانه ویندوزی را خریداری کنند و یا این‌که با استفاده از ماشین‌های مجازی به توسعه اپلیکیشن برای ویندوز بپردازند.

در اوایل سال جاری میلادی مایکروسافت یک خبر مشابه برای توسعه‌دهندگان داشت و آن هم اضافه کردن خط فرمان بَش (Bash) لینوکس به ویندوز بود. این برای نخستین‌بار است که سیستم‌عامل ویندوز به صورت پیش‌فرض و بومی از خط فرمان مشهور بَش که مخصوص سیستم‌عامل لینوکس است پشتیبانی می‌کند.

در همان موقع بود که اسکات هانسل‌مَن، از مدیران مایکروسافت اعلام کرد که اضافه کردن خط فرمان بَش به ویندوز یک فرصت عالی برای توسعه‌دهندگانی است که نیاز به ابزارهای بسیار بیشتری برای توسعه اپلیکیشن دارند. حالا عرضه ویژوال استودیو برای مک نیز اقدامی مشابه است و هدف مایکروسافت نیز جذب توسعه‌دهندگان به سمت ویندوز است.

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

عناوین کلی اخبار

dgfgdfg