برای نخستین بار، طرح کشت نشای محصول "کلزا " در مرکز تحقیقاتی جهاد کشاورزی استان گلستان با موفقیت پیاده سازی شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی کاسب امین از گرگان؛ با هدف بیهنه مصرف کردن آب در بخش کشاورزی، طرح کشت نشای محصول"کلزا" در استان گلستان توسط سازمان جهاد کشاورزی استان در مرکز تحقیقاتی خود، با موفقیت مورد اجرا قرار داده است.

"دکتر مختارپور" از محققان کشت نشای "کلزا" در استان گلستان در خصوص این طرح گفت: در این طرح، قسمتی از دوره رشد گیاه که بستگی به تعداد روز هایی که گیاه در مرحله رشد واقع شده است که بالغ بر 20 تا 40 روز زمان میبرد، بجای آنکه در زمین این گیاه کشت شود، در سینی های نشاء کشت می شود.

وی افزود: بهترین زمان کشت کلزا، اواخر مهرماه می باشد که با توجه به اینکه استان گلستان در زمینه تولید کلزا، در رتبه های نخست کشور میباشد، با پیاده سازی این طرح، کار کاشت نشاء کلزا، از اوایل مهر ماه در خزانه کلید زده می شود و پس از گذشت یکماه و تا زمانی که زمین برای کشت مناسب بود، نشاء کلزا را به زمین اصلی منتقل خواهیم کرد.

این محقق کشاورزی در ادامه تصریح کرد: با پیاده سازی این طرح در زمین های کشاورزی استان، علاوه بر آماده سازی گیاه در زمان مناسب، مدت ماندگاری گیاه در زمین اصلی را کم می کنیم که به موجب این موضوع، تولید کلزا افزایش پیدا میکند.

وی در خصوص دیگر مزایای این طرح گفت: از دیگر مزایای کشت نشایی کلزا، مبارزه با آفات گیاهی اول فصل است و این امر موجب آن میشود که مصرف آب برای کلزا، 20 درصد کاهش پیدا کند.

لازم به ذکر است، طرح کشت نشائی در گیاهانی همچون، ذرت، پنبه و سویا، با موفقیت در گلستان اجرایی شده بود.

انتهای پیام/

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

عناوین کلی اخبار

dgfgdfg