شبکه اطلاع رسانی کاسب امین

نظرسنجی

نظر شما درباره استفاده از پیام رسان های داخلی چیست؟

بهتر از پیام رسان های خارجی است - 50%
اطلاعات شخصی به سرقت نمیرود - 0%
حمایت از تولید ایرانی است - 0%
بهتر از از پیام رسان های خارجی استفاده شود - 37.5%
دولت باید از پیام رسان های داخلی حمایت کند - 12.5%

استان گلستان با دارا بودن یک میلیون و 869 هزار نفر جمعیت دارد که اقتصاد ساکنان آن بیشتر بر پایه کشاورزی و دامپروری استوار است دارای نا برابرترین توزیع درآمدی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی کاسب امین از گرگان؛ بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران ضریب جینی در دوسال اخیر با شیب ملایمی سیر صعودی به خودگرفته است. به طوری که در میان شهرهای کشور بیشترین نابرابری به ترتیب در استان تهران با ضریب جینی 38%، استان گلستان با ضریب جینی 38% و استان فارس با ضریب جینی 36% وجود دارد.

شکاف طبقاتی ناشی از عوامل مختلفی است:

نخست ناتوانی اقتصاد کشور در خلق شغل است.

باید بپذیریم این اقتصاد در شرایط کنونی توانایی پاسخگویی به نیاز نیروی کاریی که هر ساله متقاضی شغل است را ندارد. این معضل بزرگ در به وجود آمدن شکاف طبقاتی و فقر بسیار حائز اهمیت است.

دومین عامل دستمزدهای ناکافی است و سومین عامل تورم است.

اگر چه تورم در دولت یازدهم به نحوی کنترل شده است، اما در سال های 90 تا 92 با تورم لجام گسیخته‌ای مواجه بودیم که این موضوع مهم‌ترین دلیل برای رشد صعودی نابرابری‌، تولید فقر و ثروت‌ باد آورده در آن زمان شد.

نرخ بالای تورم می‌تواند بر عامل دوم یعنی میزان دستمزد و درآمد در جامعه تاثیرگذار باشد و به فقر بسیاری از خانواده‌های طبقه متوسط بیانجامد. از طرف دیگر تورم بالا منجر به تعمیق فقر در میان طبقات پایین جامعه می‌شود و قدرت خرید خانوارها را پایین می‌آورد و فقر را هم نهادینه می‌کند.

چهارمین عامل عدم پایبندی به اصل شایسته سالاری در انتصابها در برخی از رده های مدیریتی کشور است که سبب هدررفت و اتلاف منابع مالی و اقتصادی و انسانی گردیده است و بر فقر و نابرابری افق درآمدی می افزاید.

نابرابری موجود در جامعه علاوه بر مشکلات اقتصادی که در اجتماع به وجود می‌آورد، می‌تواند یک معضل چند وجهی شود. به عبارتی دیگر، نابرابری اقتصادی، می‌تواند منجر به خشونت، نابسامانی اجتماعی و افزایش جرم شود. افراد با مشاهده شکاف‌ها، آستانه تحملشان پایین می‌آید و دست به اعمالی می‌زنند که آثار زیانباری برای جامعه به همراه دارد.

خشونت‌های اجتماعی، مصرف‌گرایی به شگل گسترده و سرخوردگی اجتماعی از آثار شکاف طبقاتی است. به خصوص در میان نسل جوان که هویت خود را از الگوهای مصرفی می‌گیرند و مادامی که انتظاراتشان در این میان برآورده نشود، احساس سرخوردگی و شکست می‌کنند و به نوعی واپس زده می‌شوند. همین عامل سلامت افراد را هدف قرار داده و موجب از هم گسیختگی اجتماع می‌شود.

گزارش : دکتر یاسر رخشان

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید