شبکه اطلاع رسانی کاسب امین

نظرسنجی

نظر شما درباره استفاده از پیام رسان های داخلی چیست؟

مدير دفتر مشاوره و تحقيقات اقتصادی کشور در خصوص علل کاهش ثبات در اقتصاد ایران گفت: سیاست بر اقتصاد ایران چیره است و اقتصاد و عاملین اقتصادی برای حفظ بقای خود مجبورند وارد رقص سیاست شوند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی کاسب امین از گرگان؛ "مرتضی ایمانی راد" مدير دفتر مشاوره و تحقيقات اقتصادی کشور در خصوص علل کاهش ثبات در اقتصاد ایران گفت: اولین عامل نگاه ابزارانگاری به اقتصاد است. سیاست بر اقتصاد ایران چیره است و اقتصاد و عاملین اقتصادی برای حفظ بقای خود مجبورند وارد رقص سیاست شوند. بازار استقلال ندارد و بنابراین فاقد قانونمندی مستقل است.

وی در ادامه افزود: دومین عامل که موجب این امر شده است، کالا پایه بودن اقتصاد ایران است که این امر موجب گردید، کالاها، به دلیل نداشتن علم و تکنولوژی در خود فاقد ثباتند.

مدير دفتر مشاوره و تحقيقات اقتصادی کشور تصریح گرد: مهمترین عامل برای حفظ ثبات در اقتصاد، همتراز شدن در بازارهای جهانی است. ما نه‌ تنها با نظام جهانی هم ترازی نداریم، بلکه کلی تقابل داریم. این تقابل‌ها و انزوای اقتصاد ایران و از هم گسستگی‌اش با بازارهای شناور جهانی، متغیرهای اقتصادی را پر نوسان کرده است. چون اتکای اقتصاد ایران به تقاضای داخلی متاثر از ایده خودکفایی اقتصادی و تامین تقاضای باقیمانده با واردات در یک ارتباط یک سویه با نظام جهانی، خود منشاء بی‌ثباتی است.

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید