شبکه اطلاع رسانی کاسب امین

نظرسنجی

به عملکرد مدیران جهاد کشاورزی گلستان چه نمره ای می دهید؟

عالی - 25%
خوب - 0%
متوسط - 0%
ضعیف - 75%
هیچکدام - 0%

یک تحلیل گر اقتصادی به بررسی وضعیت صنعت کیک و کلوچه در استان گلستان و نقش آن در اشتغال پایدار پرداخته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی کاسب امین از گرگان؛ "یاسر رخشان" از تحلیلگران و اقتصاد دانان استان گلستان در تحلیلی، به بررسی وضعیت کیک و کلوچه در استان گلستان و نقش آن در اشتغال پایدار پرداخته است.

وی در تحلیل خود آورده است؛ در دهه های اخیر صنعت کیک و کلوچه در جهان از تحولات بزرگی بهره مند شد. بخشی از این پیشرفت ناشی از رشد تکنولوژی و بخش دیگر مرهون تغییر ذائقه و سبک زندگی مردم و در نهایت افزایش تقاضای مصرف کنندگان بوده است.

در خاورمیانه نیز این صنعت از رشدی شگرف برخوردار بوده بگونه ای که در سال گذشته ارزش دلاری تولیدات این صنعت بالغ بر ۱۲ میلیارد دلار ارزیابی می شوند و این در حالیست که ایران تنها ۵ درصد از این رقم را به خود اختصاص داده است.

"رخشان" اظهار کرد: در حال حاضر این صنعت ۸۰ درصد از کل غذاهای پخته شده را در ایران شامل می شود و در زمره صنایع غذایی با ارزش افزوده بالا قرار دارد (مقام چهارم).

کارشناس مسائل اقتصادی در تحلیل خود نوشته است؛ در استان گلستان با توجه به مصرف رو به تزاید این کالا و اینکه در تولید آن از مواد اولیه :آرد ، شیر،عسل، تخم مرغ استفاده می شود که به وفور در استان تولید می شود با حمایت و توسعه این صنعت می توان بخش کشاورزی و حمل و نقل استان را از رونقی دوچندان برخوردار کرد. علاوه بر آن راه آهن بین المللی که از استان گلستان عبور می کند  بازارهای با کشش بالای آسیای میانه را عملا در دسترس صادرکنندگان گلستانی قرار داده است .

اگرچه ایران در تولید این نوع محصولات  از مزیت نسبی برخوردار است و در زمره کشورهای صادرکننده قرار دارد، اما جهت افزایش سهم تولیدکنندگان ایرانی در بازارهای جهانی راهکارهای ذیل اکیدا توصیه می گردد:

-توجه وافر به صنعت چاپ و بسته بندی، چرا که مصرف کننده برای اولین بار پیش از آنکه جذف طعم محصول گردد شیفته طرح و شکل و نوع بسته بندی کالا میشود.

-با توجه به معضل اضافه وزن در بین شهروندان کشورهای مختلف پیشنهاد می شود در تولید این محصولات از آردهای سبوسدار بیشتر استفاده شود و بکارگیری گلوتن و لاکتوز تا حد امکان محدود شود.

-با عنایت به اینکه کشورها به دلیل افزایش سطح درآمد سرانه بیش از پیش به مسائل زیست محیطی حساسیت نشان می دهند لذا توصیه می شود جهت حفظ و افزایش سهم بازارهای جهانی در بسته بندی محصولات از الیاف سلولوزی که قابلیت جذب توسط محیط زیست را داراست استفاده شود.

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید