شبکه اطلاع رسانی کاسب امین

نظرسنجی

به عملکرد مدیران جهاد کشاورزی گلستان چه نمره ای می دهید؟

عالی - 25%
خوب - 0%
متوسط - 0%
ضعیف - 75%
هیچکدام - 0%

تحلیلگر مسائل اقتصادی گلستان در خصوص نوسانات ارز در روز های اخیر گفت: بنظر می رسد دولت هم برنامه خاصی برای جلوگیری از افزایش نرخ ارز در حال حاضر نداشته باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی کاسب امین از گرگان؛ "دکتر یاسر رخشان" تحلیل گر مسائل اقتصادی در باب این خبر گفت: قیمت دلار در طول ۹ ماه از ۳۷۰۰ تومان به ۴۴۱۵ تومان افزایش یافت و در حال تثبیت در کانال ۴۴۰۰ تومان است.

وی افزود: بنظر می رسد دولت هم برنامه خاصی برای جلوگیری از افزایش نرخ ارز در حال حاضر نداشته باشد.

"رخشان" اظهار کرد: از طرفی افزایش نرخ ارز در واقع به معنی ارزانتر شدن کالاها تولید داخل برای خارجیان و گرانتر شدن کالاهای خارجی برای مصرف کنندگان داخلی است. یعنی افزایش نرخ ارز(کاهش ارزش پول ملی) سبب افزایش صادرات و کاهش واردات می شود

"تحلیل گر مسائل اقتصادی عنوان کرد: اما در کشوری مانند ایران با تراز تجاری منفی و واردات بی رویه کالاها و همچنین واردات کالاهای واسطه و سرمایه ای افزایش نرخ ارز نه تنها رونق صادرات را به دنبال ندارد( در کوتاه مدت ) بلکه سبب افزایش تورم خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به موارد فوق و اینکه نرخ ارز در طول ۹ ماه حدود ۱۹ درصد افزایش یافته است نمی توان تورم تک رقمی را در سال اینده با فرض ثبات سایر شرایط برای اقتصاد ایران دست یافتنی دانست.

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید