شبکه اطلاع رسانی کاسب امین

نظرسنجی

به عملکرد مدیران جهاد کشاورزی گلستان چه نمره ای می دهید؟

عالی - 25%
خوب - 0%
متوسط - 0%
ضعیف - 75%
هیچکدام - 0%

منابع موثق خبر دادند یکی از عوامل کارگاهی شرکت نقش آب گستر که در سایت میگو گمیشان بر خلاف موازین قانونی مشغول فعالیت عمرانی بود توسط ضابطین محیط زیست استان گلستان بازداشت شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی کاسب امین به نقل از گلستان ما؛ با توجه به محرز بودن تخلفات زیست محیطی اداره کل شیلات استان گلستان در پروژه ی احداث کانال آبرسان از تالاب گمیشان به مجتمع میگوی گمیشان به استناد مصاحبه ی سرپرست اداره کل محیط زیست گلستان با خبرگزاری ایرنا دیگر نمی توان در اصل تخلفات اداره کل شیلات در آن پروژه تردیدی داشت.

قابل توجه است در گذشته نیز پروژه توسط محیط زیست گلستان متوقف می گردد و حتی رئیس شیلات گمیشان صورتجلسه ای را مبنی بر توقف عملیات عمرانی با حضور کارشناسان محیط زیست امضا می نماید.

ولی مدیر کل شیلات به مفاد و محتوای صورتجلسات توجهی نمی کند و با هماهنگی با پیمانکار کار را بدون ملاحظه ی دستورات محیط زیست ادامه می دهد.

باز مجددا محیط زیست گلستان بدلیل عدم رعایت مسائل زیست محیطی ورود می کند و به تازگی دستور توقف عملیات را صادر می نماید اما باز عملا توقف عملیات توسط پیمانکار شیلات انجام نمی شود که بازداشت یکی از عوامل کارگاهی شرکت نقش آب گستر در مورخه ی۹۶/۷/۵بر عدم توجه مجدد شیلات گلستان به دستور محیط زیست گلستان دلالت می کند.

بی شک باید در نظر گرفت که قانون گذار برای استنکاف از هشدار های قانونی نیز مجازات کیفری در نظر گرفته است و شیلات استان باید سعی کند بجای عدم پذیرش دستورالعمل های زیست محیطی در صدد باشد تا با مدیریت تخصصی و بی حاشیه ی علمی بجای مدیریت سیاسی و تقابلی در پی تامین نظرات کارشناسان محیط زیست کشور و گلستان باشد.

گفتنی است غلامرضا کریمی سرپرست اداره کل محیط زیست استان گلستان روز سه شنبه با ارسال متنی به ایرنا اعلام کرد که اداره کل شیلات گلستان طی نامه ای تقاضای احداث کانال آبگیری از دریا (کانال سوم) در مجاورت و موازات کانال قبلی از تالاب بین المللی گمیشان را داشت که جزییات این طرح و نقشه ها و مشخصات فنی آن بررسی و این پروژه مشمول ارائه مطالعات ارزیابی زیست محیطی شد.

به گفته وی در ادامه، جلسه استانی با حضور مسئولان مدیریت و برنامه ریزی، شیلات و محیط زیست گلستان و مجری طرح برای بررسی اجرای طرح تامین و انتقال آب مجتمع پرورش میگوی گمیشان تشکیل و برای احداث کانال موافقت مشروط به عمل آمد که به تبع آن عملیات اجرایی احداث آغاز شد.

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان تصریح کرد: با وجود موافقت مشروط، پس از بازدید کارشناسان محیط زیست و محرز شدن تخلف صورت گرفته، این اداره کل چندی پیش دستور توقف عملیات اجرایی را صادر کرد.

وی یادآور شد: در ادامه با پیگیری مسئولان شهرستان گُمیشان و در نظر گرفتن مصوبه سفر ریاست جمهوری برای اجرای طرح توسعه این پروژه و کلنگ زنی آن با حضور رییس سازمان برنامه و بودجه و تخصیص 200 میلیارد ریالی آن مجددا کار ادامه یافت اما باتوجه به اجرا نشدن تعهدات کانال دوم و با پیگیری مسئولان سازمان محیط زیست، اجرای این عملیات با تصویب شورای تامین استان گلستان متوقف شد.

وی همچنین گفت که در پی بازدید معاون سازمان حفاظت محیط زیست کشور و مشاهده اجرا نشدن تعهدات کانال دوم و سوم دستور پیگیری توقف عملیات قطعیت یافت.

پیش از این نیز یکی از مسئولان اداره کل محیط زیست گلستان گفته بود که این کانال، سومین کانال انتقال آب به مزارع پرورش میگو است درحالی که کانال های قبلی هم هر کدام به طول 4 و 13 کیلومتر خسارت زیادی به تالاب بین المللی گمیشان وارد ساخته اند.

انتهای پیام /

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید