شبکه اطلاع رسانی کاسب امین

نظرسنجی

به عملکرد مدیران جهاد کشاورزی گلستان چه نمره ای می دهید؟

عالی - 25%
خوب - 0%
متوسط - 0%
ضعیف - 75%
هیچکدام - 0%

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان از ایجاد 6 هزار شغل در بخش صنعت و معدن این استان در 10 ماه گذشته خبر داد و اضافه کرد: سهم بانوان از این میزان شغل ایجاد شده که در سامانه رصد نیز ثبت شده 35 درصد است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی کاسب امین از گنبدکاووس؛ "حسینقلی قوانلو" رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان در همایش انقلاب و الگوی اقتصاد مقاومتی در اشتغال بانوان در گنبدکاووس گفت: اشتغال ایجاد شده از سوی بخش صنعت ، معدن و تجارت استان گلستان معادل 36 درصد کل اشتغال ایجاد شده در استان گلستان است.

وی با تشریح اهمیت اشتغال بانوان به عنوان نیمی از اعضای جامعه افزود: درصد مشارکت جمعیت فعال بانوان در کشور در تابستان امسال به حدود 17 درصد رسیده است که در مقایسه با کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته، درصد پایینی است.

وی در توضیح جمعیت فعال و درصد مشارکت آنان تصریح کرد: تعداد جمعیت فعال (شاغل و یا در جست وجوی شغل بالای 10 سال) به نسبت کل جمعیت، درصد مشارکت اطلاق می شود و درصد مشارکت بانوان در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه به طور میانگین بیش از 40 درصد است.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت استان گلستان اظهار کرد: اگر از بانوان به عنوان نیمی از جمعیت کشور در بخش اشتغال و تولید استفاده نشود و درصد مشارکت آنها در جمعیت فعال کشور به 30 تا 40 درصد نرسد، رسیدن به شاخص های توسعه و پیشرفت اقتصادی بسیار سخت خواهد بود.

وی با تشریح اقدامات دولت برای اشتغال بانوان و افزایش درصد مشارکت آنان گفت: بر اساس قانون برنامه ششم توسعه کشور باید 30 درصد مدیریت ها به بانوان واگذار شود که این مهم در استان گلستان نیز به صورت جدی از سوی استاندار در حال پیگیری است.

"قوانلو" تصریح کرد: برای افزایش درصد مشارکت و اشتغال بانوان، خود این قشر بایستی بیش از پیش فعال شده و فعالیت خود را در زمینه اشتغال افزایش دهند و دولت نیز از اشتغال آنان حمایت می کند.

وی همچنین به حوزه های فناوری اطلاعات و دانش بنیان و نیز مشاغل خانگی را به خاطر دقت نظر و ریزبینی بالای بانوان از جمله بخش هایی ذکر کرد که این قشر در آنها می توانند حضور فعالتر و بیشتری داشته باشند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان عنوان کرد: دولت برنامه های خاصی برای مشاغل خانگی بویژه در روستاها دارد که می تواند به اشتغال بانوان روستایی کمک کند و از جمله آنها اعطای تسهیلات بانکی با بهره بسیار پایین ( 4 درصد برای روستاهای مرزی و دورافتاده و 6 درصد برای سایر روستاها) از جمله این برنامه ها است.

این مقام گلستانی خاطر نشان کرد: در استان گلستان نیز کارخانجاتی که نسبت به اشتغال بانوان اقدام کنند، به طور ویژه از سوی این سازمان مورد حمایت قرار می گیرند و تمامی تلاش ها بر افزایش مشارکت جمعیت فعال زنان از طریق ایجاد اشتغال برای آنان است.

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید