شبکه اطلاع رسانی کاسب امین

نظرسنجی

به عملکرد مدیران جهاد کشاورزی گلستان چه نمره ای می دهید؟

عالی - 25%
خوب - 0%
متوسط - 0%
ضعیف - 75%
هیچکدام - 0%

تحلیلگر اقتصادی استان گلستان در یادداشتی آورده است: کاهش نرخ بیکاری و شکوفایی اقتصادی استان گلستان باید به سمت فعال نمودن بخشهای کشاورزی و گردشگری و نیز صنایع تبدیلی با تاکید بر صنایعی که ماده اولیه و نهاده مورد نیاز آن در این استان تولید شده باشد، حرکت کرد که از این رهگذر قادر به کاهش نرخ بیکاری هم در بین فارغ التحصیلان دانشگاهی و هم غیر دانشگاهی شویم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی کاسب امین از گرگان؛ "یاسر رخشان" تحلیلگر اقتصادی در یادداشتی آورده است: اقتصاد گلستان متشکل از سه بخش فعال کشاورزی، صنعت خدمات و یک بخش نه چندان فعال گردشگری است که براساس آمایش سرزمینی به دلیل موقعیت اقلیمی این منطقه استقرار صنایعی که با زیست بوم این استان تعارض دارد نه توصیه میگردد و نه از منطق اقتصادی برخوردار است.

وی افزود: بخش خدمات به تنهایی سهم عمده ای از تولید ناخالص استان را به خود اختصاص داده که با توجه به ابعاد اقتصادی استان کمی بحث برانگیز است.

لذا در جهت کاهش نرخ بیکاری و شکوفایی اقتصادی استان باید به سمت فعال نمودن بخشهای کشاورزی و گردشگری و نیز صنایع تبدیلی با تاکید بر صنایعی که ماده اولیه و نهاده موردنیاز آن در این استان تولید شده باشد، حرکت کرد که از این رهگذر قادر به کاهش نرخ بیکاری هم در بین فارغ التحصیلان دانشگاهی و هم غیر دانشگاهی شویم.

تصریح کرد: در عین حال با عنایت به اینکه استان گلستان و شهرهای تابعه از پتانسیل گردشگری بالقوه و بالایی برخوردار است اما بنا به دلایلی از جمله ضعف تبلیغات و عدم شناسایی آن مواهب در سطح ملی و فراملی و عدم زیرساختهای مناسب و استاندارد جذب گردشگر متاسفانه محجور مانده و نتوانسته در توسعه اقتصادی استان نقش آفرینی داشته باشد و این در حالیست که فعال نمودن این حوزه از اقتصاد با توجه به امکانات ارتباطی در دسترس کنونی کار چندان مشکلی نیست.

گفتنی است، نرخ بیکاری در ایران ۲۹.۱ درصد است که بالاتر از میانگین کشورهای با درآمد متوسط  به بالا و اندکی کمتر از کشورهای خاورمیانه است.

kasebeamin

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید