شبکه اطلاع رسانی کاسب امین

نظرسنجی

به عملکرد مدیران جهاد کشاورزی گلستان چه نمره ای می دهید؟

عالی - 25%
خوب - 0%
متوسط - 0%
ضعیف - 75%
هیچکدام - 0%

گلستان با دارا بودن رتبه دوم تولید گندم کشور متأسفانه از صنایع مرتبط با فراوری گندم در استان محروم است در حالیکه ایجاد صنایع فرآوری مرتبط با گندم می‎تواند زمینه‌ساز اشتغال و رونق تولید در این استان محروم باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی کاسب امین از گرگان، گلستان یکی از قطب‎های کشاورزی کشور محسوب می‎شود که در تولید برخی محصولات استراتژیک از جمله گندم و تحقق خودکفایی این محصول نقش مهمی را ایفا می‎کند.

تولید بیش از یک میلیون تن گندم در سال و از سویی مرغوبیت گندم گلستان به دلیل داشتن گلوتن بالا یکی از ظرفیت‎های مهم برای توسعه صنایع مرتبط با فراوری این محصول محسوب می‎شود با این وجود گلستان با دارا بودن رتبه دوم تولید گندم کشور متأسفانه از صنایع مرتبط با فراوری گندم در استان محروم است در حالیکه ایجاد صنایع فراوری مرتبط با گندم می‎تواند زمینه ساز اشتغال و رونق تولید در این استان محروم باشد.

*عدم سرمایه گذاری مناسب برای ایجاد صنایع فراوری گندم

در همین رابطه معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان دلیل اصلی نبود صنایع فراوری گندم در استان را سیاستگذاری‎های کلان برای توزیع این محصول عنوان کرد و در گفت و گو با خبرنگار فارس از گرگان گفت: در حالیکه بیش از یک میلیون تن گندم در گلستان تولید می‎شود اما هنوز صنایع تبدیلی مرتبط با این محصول در استان ایجاد نشده است در واقع سیاست‎های کلانی که در زمینه گندم، آرد و نان در سطح کشور وجود دارد محدودیت‎هایی را برای گندم و تبدیل آن به آرد ایجاد کرده است.

حسین طلوعیان تصریح کرد: با دارا بودن ظرفیت‎های صنعتی در گلستان و انجام تمهیدات لازم، تمام گندم تولیدی در استان توسط واحدهای صنعتی خریداری، به صورت مکانیزه نگهداری و در استان تبدیل به آرد خواهد شد.

وی ادامه داد: زیرساخت‎های صنعتی برای خریداری گندم و تولید آرد وجود دارد اما سیاست‎های توزیع گندم و آرد در سطح کشور انجام می‎شود از این رو تاکنون سرمایه‎گذاری مناسبی در زمینه صنایع فراوری گندم در استان ایجاد نشده است.

*فعالیت کارخانه‎های آرد گلستان با ظرفیت کمتر از 30 درصد

معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان افزود: به دلیل اتخاذ سیاست‎های کشوری برای توزیع گندم و آرد بسیاری از کارخانه‎های آرد استان با ظرفیت کمتر از 30 درصد فعالیت می‎کنند در سال‎های اخیر تعداد کارخانه‎های آرد افزایش یافته که این امر موجب کاهش توزیع گندم بین کارخانه‎های آرد شده است در واقع اگر برای کارخانه‎های آرد سهمیه دولتی لحاظ شود بسیاری از کارخانه‎های باید با ظرفیت 10 درصد فعالیت کنند اما از سال گذشته سهمیه آزاد گندم به کارخانه‎ها داده می‎شود تا از گندم به صورت نامحدود استفاده شود و کارخانه‎های بتوانند از ظرفیت فنی خود استفاده کنند.

طلوعیان خاطرنشان کرد: اگر کارخانه‎های آرد بخواهند از ظرفیت کامل خود استفاده کنند سرمایه در گردش در فصل مورد نظر باید فراهم باشد اگر چه سیستم بانکی در چند سال گذشته همکاری خوبی با واحدهای صنعتی داشته اما سقف معینی برای اعطای تسهیلات دارند از طرفی سرمایه در گردش واحدهای صنعتی که خواستار خریداری گندم هستند نسبتأ بالا می‎باشد و این حجم پول در استان و در فصل خرید نمی‎تواند فراهم باشد.

وی بیان کرد: برای ایجاد صنایع فرآوری گندم در گلستان باید در سیاست‎های سینوسی گندم، آرد و نان تجدیدنظر شود.

*اتخاذ سیاست‎های مناسب برای ایجاد صنایع فرآوری گندم

یک دکترا مدیریت در استان معتقد است گلستان با دارا بودن رتبه دوم تولید گندم در کشور و مرغویبت منحصر به فرد این محصول می‎تواند از صنایع مرتبط با فرآوری گندم برخوردار باشد.

جواد قلیچلی در گفت و گو با خبرنگار فارس از گرگان اظهار کرد: البته برای راه اندازی یک واحد صنعتی به چند فاکتور اساسی از جمله سرمایه، سرمایه در گردش بالا و برنامه مناسب برای بازاریابی و فروش محصولات نیاز داریم که مهمترین فاکتور، بحث بازاریابی و فروش است چرا که عمده کارخانه‎های آرد استان با ظرفیت کمتر از 30 درصد فعالیت می‎کنند.

وی افزود: از طرفی زنجیره تولید گندم در استان ما کامل نیست در واقع در گلستان کارخانه‎ای که آرد را به محصولات مرغوب همچون کیک و کلوچه تبدیل کند وجود ندارد.

دکترا مدیریت خاطرنشان کرد: اگرچه برخی مسوولان برای ایجاد صنایع فرآوری مرتبط با گندم و خرید اغلب گندم تولیدی استان توسط واحدهای صنعتی گلستان تلاش کردند اما باید نتیجه این تلاش‎ها را بر سر سفره مردم دید تا زمانی که کارخانه‎های ما با ظرفیت پایین فعالیت می‎کنند گندم گلستان به صورت خام در استان‎های دیگر آرد خواهد شد که این امر نتیجه‎ای جز کمبود نقدینگی و کاهش تولید در استان در پی نخواهد داشت.

قلیچلی با بیان اینکه محور اصلی اقتصاد گلستان بر پایه کشاورزی شکل گرفته است افزود: گندم یکی از محصولات مهم و استراتژیک در سطح کشور محسوب می‎شود برای خودکفایی در تولید گندم باید سیاست‎هایی اتخاذ شود تا شاهد رونق بازار و تولید در استان باشیم.

وی ابراز کرد: محور اقتصاد گلستان کشاورزی و تولید گندم است اما متأسفانه این استان از صنایع فرآوری این محصول محروم می‎باشد کوچکترین اقدامی که می‎توان برای رونق این استان انجام داد تبدیل گندم به آرد است که این امر نیز در استان انجام نمی‎شود.

بر اساس این گزارش، گلستان با دارا بودن شرایط اقلیمی مناسب برای کشت انواع محصولات،پرورش دام و طیور، دارا بودن جاذبه‎های تاریخی و محیط‎های مناسب گردشگری برای جذب توریست متأسفانه در سال‎های اخیر به دلایلی از جمله سو مدیریت از قافله توسعه عقب مانده است بعد از گذشت 20 سال از منفک شدن این استان از مازندران هم‎چنان شاهد محرومیت این استان در جنبه‎های مختلف هستیم متأسفانه در این سالها  ظرفیت‎های  استان از چشم برخی مسوولان پنهان ماند که این امر منجر به کاهش اشتغال، کاهش درآمد سرانه، بیکاری و چندین معضل اجتماعی در استان شده است، در این میان یکی از ظرفیت‎های مهم استان که می‎تواند به رفع مشکلات اقتصادی گلستان در شرایط حاضر کمک شایانی داشته باشد ایجاد صنایع فرآوری مرتبط با گندم است با این وجود به گفته مسوولان استانی، سیاست‎های کلان مانع از توزیع و خرید گندم تولید شده استان بین کارخانه‎های آرد می‎شود اما این دلیل نمی‎تواند عاملی برای توقف تلاش مسوولان ذیربط در جهت ایجاد صنایع فرآوری گندم باشد چرا که جوانان گلستانی امروز بیش از گذشته نیازمند به اشتغال هستند و ایجاد این صنایع می‎تواند گرهگشای بخش اعظمی از مشکلات اقتصادی و اجتماعی در گلستان باشد.

================

گزارش از فهیمه اجاقلو

==============

انتهای پیام/ فارس

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید