شبکه اطلاع رسانی کاسب امین

نظرسنجی

به عملکرد مدیران جهاد کشاورزی گلستان چه نمره ای می دهید؟

عالی - 25%
خوب - 0%
متوسط - 0%
ضعیف - 75%
هیچکدام - 0%

یکی از تحلیلگران بازار مسکن به تاثیر افزایش صدور پروانه‌ ساختمان بر نرخ مصالح ساختمانی و اجاره بها پرداخته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی کاسب امین از گرگان؛ "مهدی سلطان محمدی" تحلیلگر بازار مسکن؛ در این خصوص گفت: صدور پروانه های ساخت واحدهای مسکونی در پایتخت 7 درصد نسبت به زمان مشابه در سال گذشته بیشتر شده است. این میزان البته قابل توجه نیست چراکه در سال 95 پایین ترین میزان ساخت و ساز طی ده سال گذشته در بخش مسکن ثبت شده است و برای اولین بار میزان ساخت واحدهای مسکونی به زیر 400 هزار واحد رسید.

از این جهت در زمینه عرضه واحدهای مسکونی در رکود سنگینی هستیم و این 7 درصد گویای تغییر قابل ملاحظه ای نیست. اما طبیعی است که با افزایش حجم معاملات ساختمان و قیمت مسکن، میزان صدور پروانه ساخت در سال جاری و سال آینده افزایش پیدا کند و البته با اختلاف این مسئله بر نرخ مصالح ساختمانی اثر گذار است.

از لحظه صدور پروانه ساخت تا ایجاد اسکلت ساختمان یک فاصله زمانی وجود دارد با توجه به این، اولین تاثیر افزایش صدور پروانه های ساخت بر قیمت فولاد و پس از آن سیمان خواهد بود و در مراحل بعدی طی دو سال آینده به افزایش نرخ مصالحی مثل کاشی، سرامیک و شیرآلات می رسیم که در مرحله نازک کاری کاربرد دارد. با توجه به این، تاثیر افزایش صدور پروانه های ساخت بر نرخ مصالح ساختمانی آنی و کوتاه مدت نخواهد بود.

صدور پروانه ساخت ربطی به افزایش اجاره بها ندارد اما افزایش قیمت ساختمان که امروز در تهران محسوس است، بر اجاره بها اثر می گذارد. افزایش اجاره بها هم به طور معمول از دو کانال نرخ عمومی تورم و افزایش قیمت ساختمان اثر می پذیرد. میانگین این دو عامل در سال گذشته نزدیک به 10 درصد بوده است و امسال شاید بین 10 تا 15 درصد برسد.

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید