شبکه اطلاع رسانی کاسب امین

نظرسنجی

نظر شما درباره استفاده از پیام رسان های داخلی چیست؟

بهتر از پیام رسان های خارجی است - 50%
اطلاعات شخصی به سرقت نمیرود - 0%
حمایت از تولید ایرانی است - 0%
بهتر از از پیام رسان های خارجی استفاده شود - 37.5%
دولت باید از پیام رسان های داخلی حمایت کند - 12.5%

یکی از تحلیل گران اقتصادی استان گلستان در تحلیلی به رکود تورمی پرداخته است و می گوید: مهمترین مشکل اقتصاد ایران ، رکود تورمی است یعنی در عین حالی که بیکاری فزاینده در کشور وجود دارد سطح قیمتها هم بالاست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی کاسب امین از گرگان؛ "یاسر رخشان" از تحلیل گران اقتصادی استان گلستان در گفتگو با خبرنگار ما در باب رکود تورمی گفت: مهمترین مشکل اقتصاد ایران ، رکود تورمی است، یعنی در عین حالی که بیکاری فزاینده در کشور وجود دارد سطح قیمتها هم بالاست.

وی در پاسخ به این سوال که، راهکار خروج از این رکود را چیست، افزود: تنها راهکار برون رفت از این مشکل افزایش تولید و حمایت فراگیر از تولید ملی است که در حال حاضر با شرایط کسب و کار نامناسب در ایران و پایین بودن تعرفه های وارداتی و قاچاق کالا حمایت درخوری از تولید وجود ندارد و همین امر بر معضل تعطیلی صنایع افزوده است.

"رخشان" تصریح کرد: از طرفی اقتصاد مانند یک الاکلنگ است که در یک طرف آن  رکود و طرف دیگر تورم قرار دارد یعنی اگر دولت بخواهد رکود را کاهش دهد باید از سیاستهای انبساطی استفاده کند که بناچار سبب بالارفتن تورم می شود و اگر بخواهد بر تورم فائق آید باید از سیاستهای انقباضی بهره گیرد که این هم مجددا سبب بالا بردن بیکاری و رکود در اقتصاد می شود.

* ادعای خروج از رکود در سال آینده با توجه به لایحه بودجه ۹۷ وجود ندارد

این استاد دانشگاه اظهار کرد: درحال حاضر که در اقتصاد ایران وزنه رکود سنگینتر از تورم است باید با اعمال سیاستهای انبساطی پولی و مالی تحریک اقتصاد را در دستور کار قرار داد اما آنچه در عمل شاهد هستیم با افزایش مالیات، کاهش بودجه عمرانی، کاهش یارانه ها و افزایش قیمت حاملهای انرژی و ... در واقع دولت به سیاست انقباضی روی اورده که سبب بدتر شدن وضعیت رکودی کشور می شود، لذا پیش بینی و دورنمای خوبی از ادعای خروج از رکود در سال آینده با توجه به لایحه بودجه ۹۷ وجود ندارد.

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید