رییس مرکز ملی فرش ایران از افزایش ۱۹ درصدی ارزش صادراتی فرش کشور خبر داد و گفت: در ده ماهه نخست امسال ارزش صادرات فرش دستباف کشور ۲۷۵ میلیون دلار بوده که به ۸۰ کشور دنیا صادر شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی کاسب امین از گرگان؛ "حمید کارگر" رییس مرکز ملی فرش ایران در آیین افتتاح نخستین نمایشگاه تخصصی فرش دستبافت و صنایع وابسته و جشنواره گره‎زرین استان گلستان که در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی گلستان برگزار شد، گفت: یکی از ابزارهایی که می‎تواند در راستای حمایت از بافندگان فرش استفاده شود برپایی نمایشگاه‎های فرش و صنایع وابسته است و به همین جهت، مرکز ملی فرش ایران حامی برگزاری نمایشگاه‎های فرش است.

وی افزود: از منظر فرهنگ و هنر اگر به فرش ایرانی  نگاه کنیم، فرش ایرانی پاینده و بالنده در صدر دنیا قرار دارد و سفیر پرافتخار و نامداری از فرهنگ و تمدن کهن این سرزمین در جای جای دنیا بشمار می‎رود.

رئیس مرکز ملی فرش ایران تصریح کرد: فرش ایرانی در گنجینه‎های شخصی و کلکسیون‎های معروف دنیا پیام‎آور فرهنگ و هنر ایران است و پیام صلح و دوستی مردم ایران را به سراسر نقاط دنیا مخابره می‎کند.

*در حوزه اقتصاد مقاومتی صنعت فرش دست‎بافت قابل اتکاء است

"کارگر" تاکید کرد: در حوزه اقتصاد مقاومتی صنعت فرش دست‎بافت قابل اتکاء است و هیچ نمونه و نظیری در حوزه اقتصاد مقاومتی هم‎پا و هم ردیف فرش ایرانی نمی‎توان در نظر گرفت.

وی اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی در صدد آن است که زیر فشار اقتصاد و اقتصاد تحمیلی کمر خم نکند و این زمینه در صنعت فرش دست‎بافت در ایران وجود دارد چرا که ما صاحب صنعتی هستیم که دانش بومی آن به صورت کامل در ایران اسلامی قرار دارد و گستردگی آن به سراسر کشور رسیده است.

* با ورود در حوزه فرش دستبافت میتوان در کشور، شغل ایجاد کرد

رئیس مرکز ملی فرش ایران با بیان اینکه در شهرها، روستاها و بین عشایر کشور طرح‎های فرش دست‎باف تنوع‎های زیادی دارد، افزود: حوزه فرش دست‎باف نیاز به سرمایه‎گذاری آنچنانی ندارد و با تهیه یک ابزار مناسب و هزینه کم فرش دست‎بافت می‎تواند ایجاد اشتغال کند.

کارگر خاطرنشان کرد: جدا از نقش اشتغال و فرهنگ، فرش دست‎باف سهم عمده‎ای از صادرات غیر نفتی دارد و از منظر ارز‎ آوری روزنه‎های امید از آینده فرش دست‎باف علی‎رغم تنگناههای اقتصادی و اجتماعی به چشم می‎خورد.

وی با بیان اینکه برجام اثر مستقیم بر صادرات فرش دست باف کشور گذاشته است، افزود: در بند 22 برجام بر لغو ممنوعیت ورود فرش ایرانی به ایالات متحده آمریکا اشاره شده و براساس آن بعد از انعقاد برجام شاهد صادرات نخستین محموله فرش ایرانی به آمریکا بودیم.

* مجموعه صادارت فرش ایرانی به خارج از کشور 275 میلیون دلار رسید

رئیس مرکز ملی فرش ایران با بیان اینکه پس از توافق برجام بیش از 69 میلیون دلار صادرات فرش دست‎باف به ایالات متحده آمریکا داشتیم، افزود: امسال مجموعه صادارت فرش ایرانی به خارج از کشور 275 میلیون دلار بود.

کارگر با بیان اینکه فرش دست‎باف ایرانی به 80 کشور دنیا صادر شده است، افزود: محموله صادراتی ما از فرش دست‎باف طی سالجاری 4 هزار و 400 تن بوده و نسبت به سال گذشته از نظر وزنی 10 درصد و از نظر ارزشی 19 درصد رشد داشتیم.

وی با بیان اینکه گاهی دلخوشیم که فرش ایرانی را در دنیا می‎شناسند و برند «پرشین کارپت» در دنیا شناخته شده است، افزود: قرار نیست که آمریکا همواره پذیرای فرش ایرانی باشد و بازارها به زودی اشباع می‎شود و ما باید برند‎سازی را در فرش دنبال کنیم.

به گفته وی ، سلیقه شناسی ، رصد کردن رقبا و تبلیغ از جمله نکات مهمی هستند که باید در حفظ و توسعه بازارهای فرش دستباف کشور مورد توجه ویژه قرار گیرند.

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

عناوین کلی اخبار

dgfgdfg